Masz własną działkę pod prowadzenie restauracji? Zastanawiasz się nad budową własnej restauracji? Jednym z wymagań jest szybki czas budowy? Z pewnością przyda Ci się informacja jak szybko wykonać dach!

 

Postęp technologiczny nieustannie zmierza do ulepszania i unowocześniania branż, w tym branży budowlanej. Skok technologiczny widać w szczególności w wykorzystaniu urządzeń ze specjalnym informatycznym oprogramowaniem, przy pomocy których budowanie jest perfekcyjne i znacznie szybsze. Dziś postawienie budynku handlowego/usługowego osiągalne jest w jeden dzień. Gotowe elementy przyjeżdżają na plac budowy, z których to składany jest dom. Powoli taki sposób budowy domu staje się normalnością. Konstrukcje szkieletowe od wielu lat cieszą się dużym uznaniem i zainteresowaniem, co w efekcie wywiera skutek w postaci zadowolonego Inwestora. Jednak czy budowa dachów i tworzenie blindrów dachowych może powstać również przy pomocy urządzeń? Tak, a jednak to możliwe. Precyzja, którą dają maszyny wykorzystane przy produkcji elementów tworzących prefabrykowane wiązary dachowe, zwane również dźwigarami dachowymi, jest praktycznie nieosiągalna przy tworzeniu takiej samej konstrukcji przez człowieka pracą jego własnych rąk. Więcej na temat wiązarów powstałych przy użyciu urządzeń w artykule (Więźba z fabryki). Odpowiednie przygotowanie drewna, jego struktury oraz odpowiednia wilgotność byłoby nie możliwe bez użycia specjalistycznych urządzeń. Samo połączenie elementów drewnianych z płytką kolczastą wymaga zastosowania prasy o nacisku 50 ton.

 

Materiał

Nie można również nie odnieść się do kwestii materiału, który stanowi tzw. odpad. Przy tworzeniu wiązarów kratowych ręcznie z drewna, odpad materiałów stanowi znaczną część zakupionego materiału, co z kolei generuje stratę finansową w portfelu Inwestora. W przypadku prefabrykatów problem ten nie występuje. Jak już było wspomniane, z jakością i precyzją konstrukcji stworzonej przy pomocy urządzeń wiąże się również szybki montaż. Ponadto dobrze wysuszone drewno nie będzie ulegać zniekształceniu zwanym potocznie wichrowaniem.

 

Jakość

Skutkiem powyższego wybrana przez Inwestora połać dachowa bez względu na jej rodzaj, czy to dachówka ceramiczna, czy też blachodachówka, nie będą sprawiały trudności w montażu. W zakresie bezpieczeństwa producent wiązarów stosuje w procesie produkcji etap czterostronnego strugania, dzięki któremu zwiększa się odporność drewna na ewentualne rozprzestrzenianie się ognia do pierwszego stopnia niepalności. Następnie drewno poddawane jest impregnacji zanurzeniowo środkiem Fobos M-4, który to ma właściwości przeciwgrzybiczne, zapobiega pleśni oraz robakom. Co istotne nie ma potrzeby ponownej impregnacji. Zaletą jest również to, iż drewno z prefabrykatu jest lżejsze od drewna wykorzystywanego do tradycyjnej budowy więźby dachowej i nie obciąża dodatkowo ścian. Istotnym z punktu widzenia Inwestora jest również kwestia, która zazwyczaj pojawia się w pierwszym roku od zamieszkania a niestety nie jest do zweryfikowania od razu po wykonaniu prac budowlanych – pękanie ścian. W przypadku więźby dachowej tworzonej od zera z drewna, cała struktura na której oparta jest połać dachu „pracuje”. Innymi słowy więźba się porusza przez co ściany, na których więźba się opiera pękają. Problem ten wynika często z niewłaściwie przygotowanego drewna. Z taką sytuacją nie spotkamy się jednak w przypadku konstrukcji wykonanej z prefabrykatów drewnianych, gdzie drewno poddane mechanicznej obróbce nie jest tak podatne na wilgoć i ciepło.

 

Wykonawca

WIĄZAR-DACH to firma, która kompleksowo zaprojektuje i wykona dla Inwestora konstrukcję zgodnie z przedstawionymi założeniami projektu architektonicznego i w szybkim czasie. O możliwości zastosowania wiązarów dachowych przy projekcie, który tego nie uwzględnia należy uzgodnić z Wykonawcą – takie zmiany projektowe są do realizacji.

 

Jakub Jędras – Specjalista Firmy Wiązardach
M: 605 601 004
E: wiazardach@gmail.com
Ocena Artykułu
Twoja ocena
[Głosów: 0 Ocena: 0]